• Нобелівські «генетичні ножиці»

Нобелівські «генетичні ножиці». Що вже роблять з їхньою допомогою у світі та Україні

Нобелівську премію з хімії цього року дадуть двом дослідницям — Еммануель Шарпентьє (Німеччина) і Дженніфер Дудні (США) за створення технології редагування генома. Йдеться про ті самі «генетичні ножиці», або CRISPR/Cas9, про які так часто останніми роками пишуть в наукових новинах. 

Якщо говорити в найбільш загальних рисах, то йдеться про інструмент, або технологію, яка дозволяє буквально вирізати вказану ділянку молекули ДНК, де записана генетична інформація організму, і за потреби замінити її на іншу ділянку. Ця технологія без жодного перебільшення вже робить революцію в біологічних науках і може знайти безліч важливих застосувань в медицині. 

Наприклад, дуже ймовірно, що з її допомогою в майбутньому можна буде замінювати «зламані» гени людини на «справні» й таким чином лікувати генетичні хвороби, які раніше в найкращому випадку лікувалися тільки симптоматично. Наприклад, спадкові захворювання, як-от муковісцидоз, що вражає дихальну систему та органи травлення, та багато інших. 

Але також технологія CRISPR/Cas9 ставить перед людством складні етичні питання. Адже рано чи пізно з її допомогою можуть почати створювати «людей із заданими властивостями», які можуть бути здоровішими, фізично сильнішими за звичайних людей, або просто мати колір очей, який подобається батькам. Перші кроки в цьому напрямку вже зроблені. 

Також варто зазначити, що цьогорічна премія з хімії, як це неодноразово траплялося раніше, стосується медицини та фізіології не менше, ніж власне хімії.

Читати далі

 
Автор
Teacher
Oksana Kovalenko
Oksana Kovalenko

Коментарі

Останні статті

course thumb

Цикли. Вкладені цикли

Вибірковий модуль "Креативне програмування". 10 клас. Цикли. Вкладені цикли. Урок 13-14

Детальніше
course thumb

Розв'язок І етапу Всеукраїнської олімпіади з ІТ 2021-2022 н.р. м.Чернігів

Розв'язок в Excel і PowerPoint І етапу Всеукраїнської олімпіади з ІТ 2021-2022 н.р. м.Чернігів

Детальніше
course thumb

У США на прогулянку вивели роботопсів Boston Dynamics

Ця прогулянка викликала чималий інтерес у звичайних чотириногих

Детальніше